Домашна изработка на фероново охлаждане

Клок и Overclock на процесори, видео карти и т.н. Всичко за клокването и овърклока. Как, защо, и крайни резултати. Дънни платки подходящи за овърклок.

Модератори: admin, Powerplay

trancealliance
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Юни 2013, 00:54
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от trancealliance »

Хората ви дават примери,а вие се перите с "големите" си мозъчета!!! :-| :-| :-|
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Нека да отворим темата отново :)
След като всичко свързано с процеса на обучение мина успешно , отново имам възможност да разваля накой друг компютър , след което да го поправям дни наред :)

Да се върнем 2-3 месеца назад..>
Посъветвах се с мой съученик , който е на ТИ с математиката и физиката , да ми помогне да изчислим за колко време ще се развъртя фреона през тръбите , времето на престой в охладителя , сваляне на температурата за минута време и още неща, които в момента не се сещам (все пак са минали 2 месеца)

След като го сметнахме (той смяташе аз гледах) и разбрахме , че за тяло с размери в основата 3,5 на 3,5 разширяващо се на горе до 8 на 8 ще ни е необходим 1кг мед.
Посъбрах каквото имам купих малко медни тръби на сипно и отидох на стругар : дадох размерите и човекът направи въпросният вече охладител.

След което прекарах тръбите през него , но вече доста по дебели от на предишните серии от снимки.Отново пробвах всички процесори , които имам (отне ми 3 седмици).Резултати ще дам , но друг път.. даже ще видя ако мога да ги кача като файл , защото адски много , а не ми се пише толкова (немога да ги копна , защото не се подреждат както трябва).

След като пробвах всичките 11 процесора 3 от тях отидоха в кофата , заедно с процесорите си отидоха 2 дъна (не бяха хубави , но вършеха работа) 1 захранване , пък да не кавам колкокондензатори смених...

Тоест с 2 думи последните тестове протекоха кошмарно от финансова гледна точка , в температурите имаше разлика... отирицателна за мен (повишиха се в сравнение с предният тип охладител , който беше сглобен за 10 мин ,колкото да пробвам)

Въстанових някой от нещата , който загубих след клокванията , но все още няма да бързам със следващите опити , по простата причина , че фонякъде загубих интерес заради отрицателните постижения и загубите , които настъпиха след тях.

Следващата ми идея е свързана с течен азот (ако има химици ще се радвам да чуя мнение).
Поставям спирала или цилиндер във охладителя , заварявасе една игла и от ще вкараме азота :)


Поздрави ,
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Процесор AMD LE-1620.
V core 1.25V / 1.35V / 1.4V
Maximum operating temperature - 55°C - 69°C (при мен е стигал над 80’C )
Thermal Design Power - 45 Watt
Няма да пиша стъкпа по стъпка как съм вдигал напрежението , защото ще ми отнеме адски много време , което нямам.Ако някой много държи да разбере , нека пише едно ЛС :)

Изображение

Без пастата дърпа малко повечко ток , защото се отделя адска топлина , това забелязах като закачих ампер-клещите.
Когато правихме охладителя , сложих термо реле вътре в него със меден извод тоест кабелчето влиза през една тръбичка (медна , която запуших в последствие с дунапренена тапичка).Благодарение на него машинката се рестартира 3 пъти , което значи , че е била над 80* като при термо паста 1 „87*C”.


Всеки ден ще качвам по 1 докладче :)
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Казах , че всеки ден ще качвам по един доклад..- е излъгах !
Имах доста проблеми с клокването , насъпиха много промени и изобщо всичко се промени.
Ще кача това , което съм направил до сега и прекъсвам с тази си увлеченост , защото вече ми бърка надълбоко в джоба.
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Gravedigger написа:Другия вариант за който се сещам е да поставиш изпарителя на отвор на страничния капак и с вентове да вкарваш студен въздух в кутията.По този начин променяйки оборотите на вентилаторите ще можеш да променяш и температурата в компа.
Направих го според предложението на Gravedigger.
Компютъра стана буквално като хладилник , но всеки знае , че за да работи добре един хладилник то той трябва да е с затворена врата , иначе не може да свали температурата и блъска постоянно.
Както и да е , сложих изпарителя от вътрешната страна на кутията като го хванах с рапиди за капака , поставих вентове - 4 на брой на по 3к обороти и ги пуснах да въртят на маскимума си , шумът бе нетърпим.
Тъй като въздухат в кутията постоянно се върти няма как да се задържи ниска температура.Спрях другите вентове , които изкарват въздуха и почнах с колкването.
Немога да кача таблицата на сайта - за това поствам линкче Клок

Температурите на компонентите на машинката бяха добри , но за 5 часа работа .. компресора не се изключи , което не е нормално при положение , че трябва да охлади кутия с обем от 10-12 литра.
Хубавото е , че нямам абсулютно никакви загуби :)
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
petar_georgiev71
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Фев 2019, 13:50
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от petar_georgiev71 »

заел съм се да го пробвам. Дано стане!
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

По добре късно , отколкото никога :)
Дали се получи нещо ?
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Публикувай отговор

Обратно към “Клок и Overclock”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост