Линукс - кога, защо и по какъв начин

Теми свързани със софтуер - настройки на програми за Windows и Linux, Операционни системи , трикове и закачки, функции за подобряване на производителността и функционалността на Уиндоус или Линукс. Проблеми свързани с вируси и троянски коне. Настройки на програми и работа с тях.

Модератори: admin, Powerplay

Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Линукс - кога, защо и по какъв начин

Мнение от ddragon »

Има изписано много в мрежата за Линукс, но материалите на български все още са оскъдни, та реших да споделя моята гледна точка по въпроса.

Поради нарастващата популярност на тази операционна система, реших да изкажа мнението си по въпроса за кой и какво е подходяща тази операционна система.
Факт е, че Андроид устройствата заляха не просто пазара, а влязоха във всеки съвременен дом във формата на таблети, смартфони и тъч монитори и компютри тип All in One.
А Андроид-а е с Линукс ядро - т.е. в основата си е Линукс.

За кой е подходящ Линукс-а?

С правилно конфигуриране е подходящ за всеки и за всякакви нужди.
Всяка една операционна система, която е инсталирана с NEXT не работи добре.
Или поне не както може.

За да работи добре един Windows, не е достатъчно просто да го инсталираме някакси, а и да се настроят сървизи, чавки, отметки и допълнителни функции по време и след инсталацията.
Същото важи и за Линукс.

ЧАСТ от РАЗЛИКИТЕ

Една от разликите обаче е, че при Уиндоус-а повечето от програмите са със затворен код и не подлежат на персонализиране. При Линукс това не е така.

Под линукс например, може да се напише с 2 реда скрипт, който да ви позволи да кликнете с десен бутон върху 2000 снимки и да ги преобразувате от един формат в друг, или да ги оразмерите до желана от вас резолюция и размер.
Това е просто пример, може да се напише код за всичко, който да ви дава възможност с един клик да правите неща, които няма как да направите под Уиндоус без да използвате специализирана програма.

Минуса е, че са малко хората все още, които могат да напишат такъв код (но ги има все пак).

Линукса е с "по-дървен" интерфейс (това което виждате като включите компютъра) при инсталация тип "NEXT", но ако се инсталира от човек запознат с възможностите му, може да се персонализира до такава степен, че да е максимално близко до вкусовете и нуждите на потребителя.

Факт е, че Линукса позволява неограничено персонализиране на работната среда - нещо което не може да се каже за Уиндоус операционните системи, които за всички са еднакви (с козметични разлики във външния вид ако се инсталират допълнителни теми, които обаче в по-голямата си част "бъгват" операционната система.
Колкото Линукс-а има, толкова различни организации на работни плот може да видите - например може да разгледате в изображения в Гугъл: Линукс работен плот.

При линукс-а това, което виждате на работния плот се нарича графична среда.
Графичните среди (как изглеждат иконките, къде е панела, начина на работа на файловия браузър и т.н) са разделени в основни 3 категории (макар да има десетки пъти повече): Gnome, KDE и XFCE.

Абсолютно смея да твърдя и съм убеден, че новите операционни системи на Майкрософт (Уиндоус по-конкретно) "щипват" голяма част от идеите си за визия именно от първите 2 графични среди на Линукс-а : KDE и Gnome.

KDE графичната среда се доближава до Уиндоус по визия, но (за мен) е много по-напредничава и интуитивна (което се обзалагам, че Уиндоус ще има след 5 години - толкова е разликата средно между излизането на нещо интересно в Линукс графичната среда и усвояването му от Уиндоус ;) ).

Това което Уиндоус (поне до днешна дата включително след излизането на Windows 10) не може да "щипне" от Линукс, е че Линукса винаги е бил мултипроцесна операционна система - т.е при Windows програмите НЕ се изпълняват успоредно, а една след друга за части от милисекундата (т.е. - вие може да гледате филм и да сваляте торент едновременно, но под Уиндоус това не се изпълнява едновременно - програмите сменят реда си за части от милисекундата - това става толкова бързо, че потребителя си мисли че става едновременно - да, под Линукс е едновременно, под Уиндоус обаче не е) - това е причината като забие една програма под Уиндоус, да ви забива не само тя, но и целия компютър.

ЗАЩО Линукс

Защото е безплатен. НЕ бъдете престъпници - не крадете от Майкрософт - купете си Windows (и всяка от програмите като УинРар и Майкрософт офис и т.н) или ползвайте Линукс.
Препоръчвам UBUNTU Linux като най-развит откъм интерфейс и софтуерно обезпечаване, но спрямо предпочитанията и нагласите Ви вариантите са хиляди.

Защото е стабилен - по-горе дадох само пример с това, че под Линукс ако забие програма (макар и рядко се случва, но в повечето случаи бързо се възстановява сама в положението и статута в който е била по време на забиването), забива само тя, и вие може да ползвате компютъра си и другите програми без да използвате копчето за рестарт на машината.
Да не изтъквам, че вируси под Линукс почти няма, а в редките случаи когато се намери такъв, той не може да порази системата, защото няма необходимите права за достъп - нещо в което Уиндоус-а и файловата му система страда значително.

Защото правилно настроен и конфигуриран може да прави "магии" - на практика цялата мрежа (Интернет) лежи на Линукс - всички сериозни сървъри ползват именно Линукс за операионна система.
Не само това - за Десктоп потребителите персонализирането както на програмите/приложенията , така и на средата нямат граници. За да конвертирам снимка от JPG в PNG ми е необходим само клик с десен бутон - не е нужно да я отварям с програма. А 300 снимки? 500? За мен е въпрос на маркиране (Ctrl+A) и десен бутон на мишока - останалото го прави Линукса.
Същото важи за аудио и видео файловете.

и ЗАЩО НЕ

Защото програмите които ви се дават готови под Уиндоус са по-голям брой.
Например програми за дефрагментация под Уиндоус има на килограм, при това безплатни (но пък файловата система на Линукс няма нужда от дефрагментиране, защото не се фрагментира), под Уиндоус има поне 10 програми за сваляне на торенти, под Линукс са 3-4 (но пък за сметка на това много по-стабилни).

Под Линукс скъпите пакети на Adobe (Creative suite - Photoshop, Flash), CorelDraw, Autocad и т.н. не са достъпни - трябва да свикнете с други приложения които да вършат тези операции вместо тях (а такива има, макар и с не толкова лъскав интерфейс).

Ако сте "закоравял" Windows потребител, и всяко друго нещо ви води до мисълта "бе тва ся к'во е", "Уфф, не мога да намеря къде беше т'ва, ся къде да го търся" и нямате навик да потърсите решения за даден проблем дали в Гугъл или при специалист - стойте далече от Линукс. Няма да го разберете.

Ако сте заклет геймър: Линукса засега страда от значително по-голямото разнообразие на 3D игри. Макар голяма част от разработчиците вече да правят и Линукс версии на игрите си (виждам в Steam все по-голямо предлагане на игри за Линукс), все още Уиндоус е отявления фаворит когато става въпрос за 3D гейминг. Засега :)

КАТО СЪВЕТ

Линукс-а може да е безкрайно добра операционна система, но за да бъде такава е необходимо да се "пипне" от човек който може да го конфигурира, и да му кажете за какво основно ще го ползвате. С малко писане на код, може да се спестят часове и дни в бъдеща работа.
Не случайно новите 3D анимации в големите студиа се правят именно под компютри с Линукс.

Очаквам и вашите мнения и допълнения, няма как за 15 мин да се сетя да напиша всичко.
Ако пък имате въпроси - питайте :)
Публикувай отговор

Обратно към “Софтуер”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост