Домашна изработка на фероново охлаждане

Клок и Overclock на процесори, видео карти и т.н. Всичко за клокването и овърклока. Как, защо, и крайни резултати. Дънни платки подходящи за овърклок.

Модератори: admin, Powerplay

Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Имам някои налудничави идеи в главата и реших да ги споделя.
Идеята ми е да се постави един изпарител на капака на кутията , под него нещо като малка ваничка в , коята да се оттича кондензът.В малка кутия (домашна изработка) да се постави едно малко 50-60 ватово компресорче с , малък кондензатор.Забиваме едно реле на компресора и един термостат и общо взето е това , фреонът ще е 12 :)
Температурата , която би трябвало да държи е -12-18 градуса при максималното му изтискване.
На практика мога да го направя , тук идва и въпросът ми :)
Прекалено ниската температура -12 , -18 градуса , можели да навреди по някакъв начин на даден компонент от компютъра ?
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Gravedigger
Мнения: 86
Регистриран на: 23 Фев 2012, 17:56
Местоположение: с. Михалци ,Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Gravedigger »

Поздравления за идеята но,толкова ниски температури не мисля че е необходимо да гониш.Те не са желателни за компонентите с механични части но за процесора,чипсета и др. стават,обаче аз все пак не бих рискувал.Работил съм на комп при външни метеорологични условия в най-големите студове,когато температурите достигаха до -27 и комповете си работеха без проблем,ама едва ли вътре в кутията температурата е била по-ниска от 7 до 10 градуса.Другия вариант за който се сещам е да поставиш изпарителя на отвор на страничния капак и с вентове да вкарваш студен въздух в кутията.По този начин променяйки оборотите на вентилаторите ще можеш да променяш и температурата в компа.
Един глупак може да зададе въпрос на който и 100 мъдреци да се чудят как да отговорят.
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от ddragon »

:)
Готина темичка :yes:

Значи - когато бях шеф на склада в голяма компания за и-нет, в склада през почивните дни зимата не се отопляваше, а машини се е случвало да работят.
Вътре в кутиите е било не повече от 1-2С, никога е нямало проблем.

Все пак на -12 С не съм тествал, но пък знам, че се използва фреон от доста хора и е само + .

Съвета ми е да тестваш на някоя по-непретенциозна машина ( ако има загуби, да са в рамките на не повече от 80-100лв. ), иначе идеята е добра.

Едни юнаци бяха накарали 90 нанометров Пентиум да работи на 7ГХз стабилно с фреон :mrgreen: , така че ... :cool:

Записвам се да следя темата с интерес, дръж ни в течение :yes:
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Процесор AMD Athlon(tm) LE-1620
Закупен от Sofiacomputers 2-ра употреба
Изпарителят се намира от вътрешната страна на кутията.
Без овърлок :
Честота 2,41Ghz , температура -5 градуса , ражим на термостата "мин"
Честота 2,41Ghz , температура -9 градуса , ражим на термостата "сред"
Честота 2,41Ghz , температура -15 градуса , ражим на термостата "макс"

Овърлок 1
Честота 2,92Ghz , температура -2 градуса , ражим на термостата "мин"
Честота 2,92Ghz , температура -5 градуса , ражим на термостата "срд"
Честота 2,92Ghz , температура -9 градуса , ражим на термостата "макс"

Овърлок 2
Честота 3,57Ghz , температура 2 градуса , ражим на термостата "мин"
Честота 3,57Ghz , температура 8 градуса , ражим на термостата "сред"
Честота 3,57Ghz , температура 12 градуса , ражим на термостата "макс"

Овърлок 3
Честота 5,31Ghz , температура 43 градуса , ражим на термостата "мин"
Честота 5,31Ghz , температура 28 градуса , ражим на термостата "срд"
Честота 5,31Ghz , температура 19 градуса , ражим на термостата "макс"
Само , че тук при 3-тия опит компресора се опече .... защото неможе да свали температурата , оставих го да работи 10-15 минути , температурата на корпуса му беше 115 градуса (със електронен термометър "от тези със жилото" го засекох"

Продължаваме :

Intel Pentium 3 434mhz без овърлок , охладителят е с размерите на "кока-кола кент , най-малките мисля че бяха 100мл."
Не помня от къде го имам !
Нищо не знам за процесора , никъде не пише нещо по конкретно , биоса не иска да ми покаже сериен номер или информация за него.
Овърлок 1
Честота 935мхз температура -8 градуса , термостат "мин"
Честота 935мхз температура -11 градуса , термостат "срд"
Честота 935мхз температура -16 градуса , термостат "макс"

Овърлок 2
Честота 1.05 мхз температура -6 градуса , термостат "мин"
Честота 1.05 мхз температура -9 градуса , термостат "срд"
Честота 1.05 мхз температура -11 градуса , термостат "макс"

Овърлок 3 - толкова изстисках , това са максималните му възможности
Честота 3.0 мхз температура 65 градуса , термостат "мин"
Честота 3.0 мхз температура 48 градуса , термостат "срд"
Честота 3.0 мхз температура 33 градуса , термостат "макс"

Загуби :
Куп кондензатори се надуха и пръснха при овърлок 3 на интел , в размер на 12лв общо
Имам съмнения , че някои от контролерите е взел дал...
Радяторът се беше надул , разцепил от долната част.

AMD
4 кондензатора се надуха , но работят още въпрос на време е да цъфнат
бушонът на захранването 3 пъти изгоря

Като предпазни мерки:
Термична защита на процесорите изпълнена с реле.
Бушон преди захранването.
Едни ампер клещи да следите , работата на компресора.
Снимки ще качвам от 08 до 11 зависи кога ми остане време :)

Температурите са засични със My Gurad,Everest и обикновен термометър със сондичка "с кабелче"
Разлики има , температурите са взети на база средна стойност !

Има доста неща за изпипване като:
полжението на изпарителят
полжението на вентилаторите
скороста на вентилаторите
размери на радиаторът на процесора

Отворен съм за всякакви предложения :)
А може и да ме критикувате на воля :mrgreen:
ddragond , K6 ли имаш предвид ?
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Gravedigger
Мнения: 86
Регистриран на: 23 Фев 2012, 17:56
Местоположение: с. Михалци ,Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Gravedigger »

Забавлявах се много докато четох,но не от злоба.Наистина много се изкефих за това че някой има куража,времето и възможността да прави тези приятни експерименти и да ги споделя с нас.И все пак си мисля че температури от порядъка на мин. 10* до макс. 25* са напълно достатъчни за добра работа и разумен клок на елементите на едно РС.Пожелавам ти повече успехи и по-добри резултати за напред.И да ги споделяш с нас!
Един глупак може да зададе въпрос на който и 100 мъдреци да се чудят как да отговорят.
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Благодаря за хубавите думи :)
Ще продължа да си правя експерименти , днес ще пробвам една пентиум 4-ка колко може да издържи , уж хубава машинката , дъното е IBM :)
Очаквайте резултатите довечера , ще гледам да кача снимки :)
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от ddragon »

:slow: :worship:
Баси клока - абсолютно подписвам, че никой в света не го е карал над 5ГХз Атлона :shock:
Браво, браво и евала - не просто е интересно, а е първото такова, което се прави - смея да твърдя, че може би си на прага на нещо, което може да бъде следващата стъпка в охлаждането на пц-тата :yes:

Адски ти благодарим за споделянето и отделените време и внимание - ако имаш нужда, можеш да разчиташ на 2-3 процесора 478 като подарък от нас за следващи опити, и 2-3 Селерона на 775 пак като подарък :)

С дъната не сме много напред, но пък имаме едно 2-процесорно на 370 с 2 П3-ки на 866 - и него го имаш, барабар с кутията, охладителите и Захранването ( 250-ка мисля ).

Само кажи кога да ти ги приготвим.
С твое позволение ще пуснем линк към темата в сайта :yes: :withyou:
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от ddragon »

ПП: Нещо съм се заблудил - тия 7ГХз не са с Пентиум Д, а са със Санди Бридж.

PD-то аз лично повече от 4,3GHz не съм виждал задари зверската топлина на 4МБ кеш-а.
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Разбирасе , че може да сложите темата в сайта , нека и други хора да я видят , току виж съм помогнъл на някой :)
Днешният "тест" бе неуспешен ....още преди да го пробвам със "фреона" дъното цъфна...
И неможах да разбера какво може да се изстиска от пентиум 4.
Частите от него си търсат купувач , всичко останало е здраво :)

Сега по темата за клока.
От снощи АМД-то работи на 4,32гхз , средна температура 37 градуса , термостат "мин" , стайна температура 22*-26*
Температурата на корпуса на компресора е 60-70 градуса , напълно нормална.
През ноща , машинката се е рестартирала на два пъти , ама е забравих да сложа един "лог" да видя защо :burp:
От днес рано сутринта 07:00 до момента 15:00 направи 1 рестарт заради висока температура.И то благодарение на термо датчика , който аз сложих за всеки случай , 54* беше температурата на охладителя , правете си сметка как се е опекъл процесора :D

Интелът ще го видим тази нощ 08.07.2012 срещу 09.07.2012

Специални благодарности към екипа на Софиа компютърс за предложението и подкрепата !
За момента нямам нужа от нищо , може да измислим нещо след 5 септември , просто защото от 16-ти юли до 5 септември няма да съм в София :)
ПП:За PD-то измислил съм радиатор довечера ще кача снимки да го видите.
Ще гледам да му намера дъно до 2-3 дена на , което да пробвам колко може.
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Настъпи нов етап от налудничавият ми проект :)
Купих си 30 см капилярка (капилярка е много тънка медна тръбичка :) , завярих единия и край към дебела медна тръба ф.2 мисля не съм сигурен и така на прицнипа на нагнетяването през тънката тръба , когато фреонът достигне до дебелата той моментално се изстудява.Именно тази тръба прекарах през охладителя , ето какво стана :)
Ще ви кача и някоа друга снимка стига да имам време !

Процесор AMD Athlon 64 X2 6000+ , 3.0GHZ , 90nm , AM2 , U = 1.4 , P = 125w , L2 cache 2 mb.
Ето какво се получи :
При 4GHZ ,U = 1.8 , температурата беше 38 !
При 4,2GHZ , u = 1.9 температурата беше 41 !
При 5GHZ, u = 2.3 температурата беше 47 !

След последният овърлок се едно някой ми сложи бариера неще и неще повече , а има потенциал.Пробвах да го изстудя със течен фреон падна до 11 градуса при 5GHZ и пак толкова , неможе да се изстиска повече от него :)
Отворен съм за идеи , какво и как да се направи за да изстиска повечко , просто за проба не , че ми е притрябвал.
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от ddragon »

:yes:
6000+ колкото и да ме радва, не мога да не кажа, че по-горещо АМД не бях виждал от сокет А насам.

За мен си е чудо да го закараш на 5ГХз, през мен са минали 4 бройки за последните 6м. и да ти кажа без клок си бяха на около 60, а единия си беше деградирал и прегряваше докато запали дори с ъндърклок на 2.5Гхз.

Отделно - 6000+ иска много прилично охлаждане - това е процесора на АМ2 който не минава със сток охладител, така че адмирации отвсякъде :withyou: :metal:

По принцип - колкото по-малко кеш, толкова повече клок, но пък Селерона и на 7ГХз да го подкараш, пак ще е по-бавен от АМД на 2ГХз :mrgreen:

Което ми напомня - имаш обещани подарък Селерони на 775 и 478 от нас , ела когато (и където) ти е удобно :)
Аватар
Powerplay
Мнения: 358
Регистриран на: 01 Май 2012, 13:00
skype: ivailo_d94
Местоположение: София , България
Обратна връзка:

Re: Домашна изработка на фероново охлаждане

Мнение от Powerplay »

Скоро ще идвам до магазина в Рум Младост 3 да купувам видео :) , а може и хард АТА евентуално.Ще се разберем допълнително как ще стане , защото в момента имам на какво да си пробвам експериментите , ама нямам време :)
Ако може някое дъно да ми намерите със пари разбирасе ! рам ддр2 800мхз , пентиум 4 , mPGA478B. Ама аз ще дойда с дъното де :)

Edit: За колка до 5-те GHz
Като го клоквам стига до 4.2 ,3 абе до 4 и толкова не иска повече.Поне ми се намира фреон за да си правя експерименти , сложих една бутилка фреон в фризера и с нея го охлаждах , но не със тръбите във охладителя , а по традиционият български начин , напръсках билно охладителят с фреон , целият побеля и чак след 10 минути почна да се топи.Така постигнах 5-те Гхз :)
Не е важно какво гледаш , а какво виждаш !
Компютри, монитори, лаптопи, таблети, принтери, ремонт, сервиз и поправка на компютри.
т-ц РУМ Младост 2
Публикувай отговор

Обратно към “Клок и Overclock”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта