Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгрейда

Всичко за видео картите. Овърклок, производителност, въпроси относно видеокарта и избор на графичен ускорител.

Модератори: admin, Powerplay

Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 746
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгрейда

Мнение от ddragon »

Та : много често ни задават въпроси : Моята карта е еди колко си МегаБайта, искам двойно повече.

Реших да хвърля мъъъничко светлина по въпроса :

Видео картите ( графичните карти ) се разделят на няколко класа :

1. Видео карти за филми, десктоп, скайп и Интернет;
2. Видео карти за гореописаните дейности + някои не много тежки игрички;
3. Видео карти за игри;
4. Видео карти за екстремен гейминг ( на много високи резолюции на монитора, с пълни детайли на графиката, всички ефекти на МАКС, в много от случаите и на няколко монитора ).

Както сами се досещате, цените на съответните класове са съвсем различни.

Към момента, цените на картите от 1-ви клас, са в порядъка на 65-90лв. ( нови ), 2-ри клас карти са в порядъка на 130-150лв., 3-ти клас - от 250лв. до около 400лв. , а в 4-ти клас картите често превишават 1000лв.

Сега , малко по-подробно :
Бързината на картата НЕ ЗАВИСИ от обема на паметта.
Какво искам да кажа - примерно 2GB DDR2 карта ( Ати или нВидиа ) от ниския клас ( GT210 или HD3450 ) е поне 2 пъти по-слаба от 512MB карта от средния клас и 256MB карта от високия.

Защо?

Видео картите НЕ са само памет и обем.
При тях имаме различни шини на паметта, различни поколения и архитектури на ядрото, и различна поддръжка на софтуер.
В ниския клас, видео картите са обикновено с "орязани" шини, а именно : 64-битова шина на паметта.
64битовата шина на видеото е нещо съвсем различно от това процесора в компютъра каква шина има.
64 бита при видео картите са достатъчни за филмчета ( 2D-то минава винаги през процесора ), но крайно неподходящи за средно тежки 3D приложения.

128-битовите карти са в средния клас - там при не много високи резолюции и не много фини детайли на 3D графиката те няма да се затруднят.

В последните 2 класа, шината на картата е 256 и повече битова.
Тук е мястото да подчертая, че не винаги по-високата шина на картата означава , че картата е по-бърза.
Примерно GTX260 е с 448 битова шина и е около 20% по-бавна от 256 битовата HD4890.

Нещата са комплексни - не са просто цифри и битове.
Много голямо значение има архитектурата на ядрото на видео картата и типа памет.

Примерно 128 битовата HD5770 ( ATI ) е около 20% по-бърза от nVidia 8800GTS ( G80 ) която е с 320 битова шина.
Разликата идва от това, че HD5770 е с GDDR5 памет, докато 8800GTS е с DDR3.

Т.е - имаме разлика както във вида на паметта, така и на шината и на архитектурата на ядрото на видео картата.

ТА: 512MB видео карта може да е много по-бърза от 2GB карта , но може и да е 2 пъти по - бавна от 256MB карта.
Пример : 256MB ( 256bit ) nVidia 7900GT или ATI RADEON X1950 е поне 40% по-бърза от 8500GT ( nVidia ) с 512MB памет.
Но пък 512MB DDR2 8500GT е по-бърза в 3D от 2GB DDR3 GT210 ( 64bit ) .

Разликата между 8500GT 512MB и 8500GT 1GB на практика е никаква, ако и 2те използват памет тип DDR2.
Ако обаче вземем 8500GT 256MB DDR3, тя ще е по-бърза от горните 2 поне с 15%.

Кога и защо има карти с различен обем на паметта ( GB ).

Повече памет на видео картата ни трябва когато използваме по-висока резолюция на дисплея ( монитора ), което ни води до :

Различните резолюции на мониторите искат различни видео карти, за да поддържат едно и също ниво на графиката.
Ако монитора ви е с резолюция ( разделителна способност ) 1024х768 , тогава карта от средния клас ще е повече от достатъчна за 90% от 3D игрите.
За същата картина и качество на графика, при резолюция 1920х1080 ще ви е необходима карта поне от високия клас.
Защо?
1024х 768 = 786 432 пиксела.
1920х1080 = 2 073 600 пиксела.
Разликата е около 3:1 ( три към едно ).
т.е. за да имате еднаква картина и еднаква степен и скорост на запълване на пикселите ( картината ), както и еднакъв брой кадри ( FPS ) в игрите, за 2-рата резолюция ще ви трябва 3 пъти по-бърза карта, отколкото в първата.
Отделно - ако използвате 2 ( или повече ) монитора с висока резолюция ( 1920+ ) , ще ви трябва карта от най-високия клас за да се насладавате на същия брой кадри в секунда.

Естествено, разликата в картината е много голяма, при голяма разлика в резолюцията.
Едно е една картина да се нарисува със 700к пиксела, друго е да се изобрази с 2 милиона.
При определени условия ( ниска резолюция, и ниско ниво на детайлите ), ако видите една и съща игра на друг компютър с висока резолюция и високо ниво на детайлите , може да си помислите че е нова игра ( или такава която не сте виждали ), а играта да е точно същата.

Друг фактор е нивото на детайлите.
1920 резолюция с ниско ниво на детайли иска такава карта, каквато ще поиска 1024 резолюция за високи детайли.
Нещата са много комплексни, още повече, че :

Хубавата ( от висок клас ) видео карта ( за игри ) иска и добро захранване.
В компютъра всичко е взаимосвързано и няма как да постигнете добре балансирана машина за игри, ако имате слаб процесор и сериозна видео карта.
Резултата ще е точно същия като да имате видео карта от средния клас - т.е. за да покаже възможностите си, една карта от високия + клас, трябва да е подплатена с добър ( поне ) процесор, а 2-та компонента искат хубаво, качествено и НЕ евтино захранване.


Надявам се да съм ви бил полезен, статията ще се допълва в процес на работа :)
crazy_man-1
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Яну 2012, 18:28
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от crazy_man-1 »

Забелязах че си на ясно с тези неща можеш ли да кажеш как да ускоря хардуерното ускорение. Защото при Windows 7 някои приложения се отварят по бавно (говорим за тези в windows). Не използвам драйвер за процесора, а само тези които ми препоръчаха за аеро ефектите.
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 746
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от ddragon »

crazy_man-1 написа:Забелязах че си на ясно с тези неща можеш ли да кажеш как да ускоря хардуерното ускорение. Защото при Windows 7 някои приложения се отварят по бавно (говорим за тези в windows). Не използвам драйвер за процесора, а само тези които ми препоръчаха за аеро ефектите.
Хардуерното ускорение, се ускорява с хардуер :mrgreen: :D
( един вид - с ъпгрейд ).
Няма как карта с поддръжка на DX9 да изпълнява DX10+ ефекти :)
Какви са ти видео картата и процесора в момента?
misho325
Мнения: 13
Регистриран на: 31 Окт 2012, 14:51
skype: camaro7973
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от misho325 »

Искам да знам 2 - видео карти nVIDIA GeForce CUDA - 1GB в коя от категориите спадат ?? И на каква резолюция и ниво на детаилите мога да играя без проблем ??
shaarkyy
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Дек 2014, 00:57
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от shaarkyy »

Здравейте, аз искам да попитам, виждам че някой доста разбират, коя карта е по добра от тези двете за игри
Sapphire VGA PCI-Е R9 280 3GB GD5 Boost
Sapphire VGA PCI-E R9 270X 4GD5 DX BS OC
колебая се, цената е почти една и съща, тази от 3гб е 384 бита, а тази от 4гб е 256 бита, и в херците има разлика, при тях е обратното тази от 4гб е с повече, коя е по добра и ще работи по добре с уиндоус 8.1 процесор и3 3,5 и ако рама има значение, 3 по 4, тоест 12гб рам - Corsair Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm (1x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24, CMZ4GX3M1A1600C)
Сегашната ми карта е 2гб AMD Radeon HD 7700, не съм много доволен от нея, мисълта ми е за гта 5, котато излезе за пц, с коя карта ще ми върви по добре тази игра и други игри с подобна графика...
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 746
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от ddragon »

Sapphire VGA PCI-Е R9 280 3GB GD5 Boost е по-добрата карта, независимо от това, че е с по-малко памет.
Разликата между 2те е около 30% (средно) в производителността в полза на 280-ката.
shaarkyy
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Дек 2014, 00:57
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от shaarkyy »

мерси за отговора, аз поразгледах видях и други с по около 100 евро по скъпи, ще ги видя пак и ще ги кача тия дни, да си кажете мнението, въпроса ми е тези стават ли за игри като тази, която съм написал, да се играят на макс, до колкото разбрах и двете карти имат по нещо по добро, една от друга, кое е най важно да се гледа в една карта
jdrogojdrogo
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Дек 2014, 10:04
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от jdrogojdrogo »

Здтавейте, искам да си сменя видео картата предложете ми с какжа модел,Параметрите са ми:
ASUS P8H61 M LE,
intel pentiun g840 2.80
2x2gb ddr3
сегашна карта nvidia gt 220 512mb
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 746
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от ddragon »

Карти има много - ориентирай ни в каква цена трябва да влезем за да сме по-конкретни
shaarkyy
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Дек 2014, 00:57
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от shaarkyy »

Здравейте отново, коя карта от тези модели е най-изгодна и дали всичко ще върви на макс, от новите игри, като ГТА 5, която ще излиза края на този месец за пц и ако може да ми предложите, ако има по изгоден вариант, с подобно качество, на който също всичко ще върви на макс, отгоре съм дал останалите параметри на комютъра ми, аз съм в Гърция и мисля да я взема от плесио, това са трите варианта, които разглеждах сега

MSI R9 290 4GB GDDR5 Gaming
Sapphire R9 290 4GB TRI-X OC
Palit VGA PCI X GTX 970 4GB
ето и още една
Palit VGA PCI X GTX 970 JetStream 4GB
niki_3345
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Юли 2015, 17:23
skype: niki.min4ev
Обратна връзка:

Re: Относно видеокартите :коя е по-силна и струва ли си ъпгр

Мнение от niki_3345 »

Въпрос:искам да купя видео карта PALIT GeForce GT 740 (2048MB GDDR5) http://sofiacomputers.net/video-karti-c ... hp?id=7646" onclick="window.open(this.href);return false; и незнам какъв е shader model на картата някой ще ми кажили какъв е shader model или такъв няма
ВИДЕО КАРТАТА ГЕЙМЪРСКАЛИ Е :)
Публикувай отговор

Обратно към “Видео Карти”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост