"Изпържен" процесор

Теми и дискусии свързани с процесорите за компютри.

Модератори: admin, Powerplay

Queen_of_hell
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Май 2012, 20:47
Обратна връзка:

"Изпържен" процесор

Мнение от Queen_of_hell »

Здравейте отново. Преди време бях писала че половинката ми купи "нов" компютър. Обаче когато го взехме беше с вдигната мощност на процесора. По хладното нямаше проблем, но в тези жеги вече започва да му пречи, и то само при екстремно натоварване - напр. при пускането на Sacred 2 /любимата ми игра,много е яка/. Пускам си играта, и тъкмо е заредила, на процесора не му харесва да му е жега, и компа се рестартира.
Ще бъда много, много благодарна ако някой каже как да сваля мощността на процесора. Ама ако може по-подробно, като на дете-идиотче, за да не стане фал на мисията.
Процесора е DualCore AMD Athlon 64 X2, 2848 MHz (10.5 x 271) 5400+
Gravedigger
Мнения: 86
Регистриран на: 23 Фев 2012, 17:56
Местоположение: с. Михалци ,Велико Търново
Обратна връзка:

Re: "Изпържен" процесор

Мнение от Gravedigger »

Това може да стане по 3 начина:
1. Влизаш в настройките на BIOS и от там правиш всички на Дефолт
2. Отваряш кутията и ако знаеш къде се намират джъмпера за резет на BIOS,цъкваш го от там
3. Ако се съмняваш че първите 2 начина не са ти много по силите,викаш "тежката артилерия".Дърпаш кабела на захранването,отваряш кутията и вадиш батерията която се намира на дънната платка.Правиш си едно кафе,пушиш една цигара,и за това време трябва BIOS трябва да се ресетнал.Поставяш батерията,затваряш кутията,включваш и нека играта започне сега ...
Дано да съм ти бил полезен.
Един глупак може да зададе въпрос на който и 100 мъдреци да се чудят как да отговорят.
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Изпържен" процесор

Мнение от ddragon »

В допълнение на по-горното :
В BIOS се влиза, ако докато зарежда ( веднага след включването на компютъра "от копчето" ) натискаш Del клавиша от клавиатурата ( в 99% от настолните компютри ) или F2 клавиш при старите Asrock дъна и лаптопите.

Вади ти екран с няколко страници ( или табове ), от които първия обикновено е информация за системата, последния е Exit.
Отиваш на Exit -> Load BIOS/Setup Defaults - ОК когато те попита, Save & Exit и си със занулен BIOS.

Странното обаче е друго - клока на процесора е пренебрежително малък и би било странно от това да идва проблема.

Компа явно не е купуван нов ( 5400 последно имаше преди 2-3 години ), което ме навежда на мисълта, че проблема не е в 100-ината мегахерца овърклок - ако не сте го почиствали или сменяли пастата на процесора - явно е дошъл момента.
Ако сте го правили - мислете за тест на захранващия блок .
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Изпържен" процесор

Мнение от ddragon »

ПП: Процесора оригинално е на 2800, тези 48МХз са в рамките на статистическата грешка - по-скоро 5400 е с множител 14 и шина 200, в твоя случай пишман клокър се е объркал :mrgreen: .

В резултат процесора НЕ е по-силен, за сметка на което е нестабилен и РАМ паметта не е на стандартните стойности.
Queen_of_hell
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Май 2012, 20:47
Обратна връзка:

Re: "Изпържен" процесор

Мнение от Queen_of_hell »

Благодаря ви момчета. Много, много благодаря за помощта
ddragon написа: Компа явно не е купуван нов ( 5400 последно имаше преди 2-3 години ), което ме навежда на мисълта, че проблема не е в 100-ината мегахерца овърклок - ако не сте го почиствали или сменяли пастата на процесора - явно е дошъл момента.
Ако сте го правили - мислете за тест на захранващия блок .
Да, определено не беше нов, затова нов в първоначалното ми мнение беше в кавички.
Случайно да знаеш ако е заради пастата, дали го правят в SofiaComputers, и горе-долу на каква цена. Поне на мен ми се струва че няма да се справя с поставянето на паста, каквото и да значи това.
Queen_of_hell
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Май 2012, 20:47
Обратна връзка:

Re: "Изпържен" процесор

Мнение от Queen_of_hell »

ddragon написа:ПП: Процесора оригинално е на 2800, тези 48МХз са в рамките на статистическата грешка - по-скоро 5400 е с множител 14 и шина 200, в твоя случай пишман клокър се е объркал :mrgreen: .
В резултат процесора НЕ е по-силен, за сметка на което е нестабилен и РАМ паметта не е на стандартните стойности.
Предполагам ти стана ясно че от множителя и шините нищо не разбрах /бая имам да се уча още/, но пък разбрах че нещо не е направено както трябва и затова процесора ми прегрява при натоварване. Ще пробваме първо да свалим мегахерците както трябва да си бъдат, а ако не се оправи проблема значи му трябва паста. Всъщност как може да се разбере че му трябва? И на колко време трябва да се поставя нова?
Последно, и няма да те мъча повече - как се прави тест на захранващия блок, с някакви апаратури, или с програмка?
Аватар
ddragon
Site Admin
Мнения: 742
Регистриран на: 22 Дек 2011, 22:27
skype: sofiacomputers
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Изпържен" процесор

Мнение от ddragon »

Значи - ако си от София - почистване със смяна на пастите на настолна машина в SofiaComputers ( в някой от офисите ) е 10лв.
БИОС-а ще се занули безплатно - прегледа и диагностиката на настолен компютър е безплатна на място в офиса :)
Захранването няма как да се тества със софтуер, освен да се натовари с тежки приложения, но само ако е сигурно, че всичко друго е наред.
Друг вариант е да се тества с друго захранване :)

Иначе - машинката си е повече от боеспособна , нищо че не е нова - 5400 все още си е здрав процесор :)
Публикувай отговор

Обратно към “Процесори”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост